כתיבת אפיון מקצועי לבניית אתר אינטרנט

מכירים את הפתגם הידוע "כל מעשה במחשבה תחילה"? הוא מתיישב בדיוק עם תהליך בניית אתר האינטרנט - מעשה שתחילתו במחשבה, בשלב הכנת האפיון לאתר האינטרנט.

כתיבת אפיוןהרי גם אם נפקיד את מלאכת בניית האתר בידיהם של המקצוענים והטובים בתחום, ללא יישום השלב של כתיבת אפיון אתר ברור ומסודר - הדרך להקמת האתר תהיה סלולה בקשיים וטעויות. מדובר בטעויות שהיו יכולות להימנע בקלות אילו רק היינו טורחים לעבד נתונים בשלב האפיון.

על חשיבותו של מסמך

אז מהו בעצם אפיון לבניית אתר אינטרנט ומדוע יש לו חשיבות רמה כל כך? תהליך האפיון מסתכם בניסוח מסמך. כן, מדובר בסך הכל במסמך המתפרש על מספר עמודים לכל היותר. זו לא התצורה של המסמך שקובעת, אלא התוכן שלו - שכן אפיון לבניית אתר אינטרנט אשר כתוב בצורה מוצלחת, מכיל למעשה את כל הדגשים והתוכניות החשובות באשר לבניית האתר. במסמך אחד אפשר לאגד את כל "הקוד הגנטי" של האתר.

לכן, על האפיון להיות סגור בצורה הרמטית, ללא קצוות פתוחים. עליו להיות מנוסח בצורה שלא משתמעת לשני פנים ולהגדיר בצורה מסודרת כל פרט וכל פסיק הקשורים בבניית האתר. מעבר לכך שהוא צריך להיות חד משמעי, עליו להיות מנוסח בצורה ברורה מספיק - הן לחברת בניית האתרים והן ללקוח. פעמים רבות חברות בניית האתרים מנסחות מסמך אפיון טכני המבוסס על מינוחים מקצועיים, אשר ללקוח אין כלים להבין ובכך הם מחטיאים את המטרה. על הלקוח להיות מודע לכל ההיבטים השונים הקשורים לאפיון האתר, כדי שיוכל גם הוא להשמיע את קולו באשר להחלטות שונות הקשורות לבניית האתר.

מה מכיל אפיון אתר מוצלח?

כבר הזכרנו שאפיון לבניית אתר אינטרנט צריך לרדת לרזולוציות מאוד מדויקות, אך טרם ענינו על השאלה - מה הוא בעצם צריך להכיל בתוכו?

הגדרת מטרות ויעדים: כשכותבים אפיון, קל להתחיל מהמטרות הגדולות, לעבוד בצורה מובנית, כמו מעין פירמידת עבודה ורק לאחר מכן לרדת לפרטים הקטנים. לכן השלב הראשון הוא הגדרת המטרות והיעדים שתרצו להשיג באמצעות האתר.

המעטפת הויזואלית: לאחר שתגדירו את מהות האתר, תשימו לב שבראשכם כבר תצוץ תמונה של האופן שבו האתר צריך להיראות. מדובר בשלב טבעי ולכן כדאי לפענח אותו כבר בשלבים ההתחלתיים של האפיון: כיצד ייראה האתר? אילו גוונים ישלטו בו? אילו תכונות ויזואליות ישלטו בו?

הסוד הוא בניווט: בשלב השלישי תתחילו לחשוב על דפים חשובים שצריכים להופיע באתר ולכן כדאי לסדר אותם ברשימה מאורגנת. כאן ראוי לציין מהם התפריטים שיופיעו באתר ואילו טפסים יופיעו בו (למשל עמוד צור קשר, תמיכה טכנית וכו').

מערכת ניהול אתר: אתר טוב נמדד בעדכניות שלו ובדינמיות שלו לאורך זמן. כדי להבטיח זאת, יש להקים מערכת ניהול אתר ידידותית ופרקטית למשתמש. חשוב להקדיש לכך מחשבה מראש, כדי לא "להיתקע" ברגע האמת עם אתר סטטי שאין בו יכולת לערוך שינויים. מערכת הניהול תסייע לכם רבות בקידום האתר שלכם במנועי החיפוש, אם רק תעשו זאת נכון.

לבסוף, יש להגדיר לו"ז ריאלי להתחלת וסיום הפרויקט: מדובר בלו"ז שלא אמור לשמש בגדר המלצה בלבד, אלא כיעד נוסף. לכן, לא כדאי להגדיר יעד מהיר מדי, שידון מראש את הלקוח ואת חברת בניית האתרים לכישלון ועם זאת, לא כדאי "למרוח" את היעד לאורך תקופת זמן ארוכה יותר, כדי להבטיח עבודה יעילה וטובה.

אלו הם המרכיבים החשובים והמרכזיים שצריכים לקבל התייחסות וחשיבות רבה בעת כתיבת אפיון אתר מקצועי. מאמר זה אינו נכנס לעומקו של האפיון, ואינו התייחס להיבטים השיווקיים, ליישום הטכנולוגיות ושפות הפיתוח השונות, למורכבתן של המערכות שיהיו באתר ועוד. בכדי לקבל פרטים נוספים על כתיבת אפיון אתר מקצועי ומחירים, ניתן לפנות אלינו בכל עת.

הכנו עבורכם תשובות לשאלות נפוצות העולות ע"י לקוחות שפונים אלינו לפני שלב קבלת הצעת המחיר. אנו מקווים שתמצאו שימוש בתשובות והן יוכלו ללוות אתכם הלאה, עד לשלב בניית האתר.
להמשך קריאה
אחד הדברים הראשונים שצריך לחשוב עליהם עם הקמת עסק חדש, הוא המיתוג הויזואלי שלו. המשימה הראשונה העומדת בפניכם בהקשר הזה היא עיצוב לוגו לעסק.
להמשך קריאה
מעוניינים לבנות אתר מותאם למכשירי סמארטפון - אייפון, גלאקסי ועוד? קראו את הדגשים שלנו להקמת אתר מותאם למכשירים חכמים.
להמשך קריאה
במאמר הבא ניגע בכל הדגשים החשובים שצריכים להופיע באתר אינטרנט מוצלח המותאם ליסודות השיווק באמצעות אתרי אינטרנט.
להמשך קריאה
יצירת קשר
077-4604410

להצעת מחיר ומידע נוסף, כיתבו לנו כעת:

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*